4 tydzień ciąży

W 4 tygodniu ciąży rozpoczyna się właściwy rozwój narządów, tzw. organogeneza. Ludzki zarodek od tego tygodnia jest nazywany embrionem. W 10 tygodniu ciąży wszystkie główne struktury ciała ludzkiego będą już obecne w prymitywnej formie.

4 tydzień ciąży – początek organogenezy

4 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży

Organogeneza rozpoczyna się od wytworzenia trzech warstw zarodkowych embrionu – ektodermy, endodermy i mezodermy. Z tych trzech warstw stopniowo formują się wszystkie narządy i tkanki dziecka. Z ektodermy powstaje system nerwowy, skóra (w tym receptory zmysłu), paznokcie, włosy, gruczoły sutkowe, gruczoły potowe, szkliwo zębowe, nabłonek jamy ustnej, odbytnicy, rogówka i soczewka oka. Z endodermy powstanie nabłonek układu pokarmowego, dróg oddechowych, śluzówka trzustki, tarczyca i śluzówka cewki moczowej, pęcherza moczowego i narządów rozrodczych. Z mezodermy powstanie serce i układ krążenia, układ limfatyczny, szkielet, mięśnie i układ wydalniczy.

Pod koniec 4 tygodnia ciąży zaczyna działać krążenie łożyskowe. Tkanka wyrastająca z rozwijającego się zarodka w tym czasie przerasta śluzówkę macicy i wytwarza łożysko, które zawiera embrionalne i matczyne naczynia krwionośne. Łożysko odżywia zarodek, zapewnia wymianę gazów oddechowych oraz unieszkodliwia odpady metaboliczne zarodka.

Pod koniec 4 tygodnia ciąży zarodek mierzy około 1 milimetra i waży mniej niż jeden gram.

4 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży

Obserwuj swoją ciążę dzień po dniu w naszym kalkulatorze ciąży.

Polecamy również nasz kalendarz badań v ciąży.

Jaki jest prawidlowy przyrost wagi w tym tygodniu ciąży? Sprawdź v naszym kalkulatorze wagi w ciąży.
Kalkulator wagi w ciąży