Co to jest owulacja?

Owulacja

Owulacja jest procesem, podczas którego dojrzała komórka jajowa jest uwalniana z jajnika. Kobiety posiadają dwa jajniki, ale w trakcie jednego cyklu miesiączkowego owulacja zazwyczaj zachodzi tylko w jednym z nich. Po owulacji komórka jajowa przechodzi do jajowodu, który powoli przemieszcza się w kierunku macicy.

Owulacja

Jeśli w trakcie tego procesu komórka jajowa spotka się ze spermą i ta będzie w stanie przedostać się do komórki jajowej, dojdzie do zapłodnienia. Po przejściu przez jajowód, komórka jajowa kontynuuje swoją drogę do macicy. Jeśli doszło do zapłodnienia komórki jajowej, nastąpi jej zagnieżdżenie się w macicy i zatrzymanie cyklu miesiączkowego. Jeśli komórka jajowa nie została zapłodniona, opuszcza organizm w trakcie kolejnej miesiączki.

Owulacja i cykl miesiączkowy

Długość cyklu miesiączkowego liczy się od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego. W tym dniu rozpoczyna się faza folikularna cyklu, podczas której dochodzi do dojrzewania komórki jajowej w jajniku oraz wzrostu błony śluzowej macicy. Dojrzewaniu komórki jajowej pomaga hormon folikulotropowy (FSH). Po dojrzeniu komórki jajowej organizm uwalnia hormon luteinizujący (LH), który wywołuje owulację. Owulacja występuje 18 do 48 godzin po uwolnieniu LH. W ramach cyklu miesiączkowego uwolnienie LH zwykle następuje około 12. do 13. dnia cyklu, a owulacja około 14. dnia cyklu, ale u wielu kobiet owulacja może nastąpić wcześniej lub później niż 14. dzień cyklu.

Po owulacji następuje faza lutealna cyklu. W tej fazie może dojść do zapłodnienia komórki jajowej i zatrzymania cyklu miesiączkowego, albo komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, a powiększona błona śluzowa macicy zostanie usunięta z organizmu podczas krwawienia, które rozpoczyna kolejny cykl miesiączkowy. Faza lutealna cyklu trwa zwykle 14 dni, a jej długość zwykle znacznie mniej się różni od długości fazy folikularnej. Dlatego też można stosunkowo dokładnie określić dzień owulacji poprzez odjęcie 14 dni od pierwszego dnia cyklu.

Okres płodności i owulacja

Okres możliwego zapłodnienia komórki jajowej w jajowodzie jest bardzo krótki, zaledwie około 24 godzin po owulacji. W przeciwieństwie do tego, sperma może przeżyć w jajowodzie od 3 do 6 dni. Okres płodności w ramach jednego cyklu miesiączkowego trwa więc maksymalnie od 3 do 6 dni, z czego tylko w jednym dniu może dojść do połączenia spermy z komórką jajową. Ten okres może być nawet znacznie krótszy niż 6 dni, zależy to głównie od długości życia spermy konkretnego mężczyzny. Dlatego ważne jest zaplanowanie stosunku płodnego na krótko przed owulacją lub maksymalnie w dniu owulacji.

Objawy owulacji

Fizycznie owulacja u kobiet nie objawia się zbytnio, i większość kobiet nie jest świadoma jej występowania w trakcie cyklu.

Objawy owulacji mogą obejmować:

  • zmiany w szyjce macicy – w trakcie owulacji szyjka macicy wydłuża się i otwiera, jest bardziej miękka w dotyku niż przed owulacją,
  • zmiany w śluzie szyjki macicy – ilość śluzu zwiększa się w okresie owulacji, śluz jest przezroczysty i lepki (można go rozciągnąć między palcami), wyglądem przypomina białko jaja kurzego,
  • zwiększenie chęci na stosunek płciowy,
  • napięcie piersi.

Mniej częste objawy owulacji:

  • lekkie plamienie,
  • ból jajnika po jednej stronie dolnej części brzucha – więcej informacji na ten temat w naszym artykule o bolesnej owulacji.

Metody wykrywania owulacji

Do wykrywania owulacji stosuje się kilka metod, niektóre pomagają określić, kiedy nastąpi owulacja, inne potwierdzają, że w danym cyklu doszło do owulacji:

  • metoda kalendarzowa – jeśli masz regularny cykl miesiączkowy, możesz określić dzień owulacji poprzez odjęcie 14 dni od oczekiwanej daty następnej miesiączki. Na przykład, przy długości cyklu 28 dni, owulacja następuje 14. dnia cyklu, przy długości cyklu 32 dni, owulacja następuje 18. dnia cyklu. Metoda ta nie może być stosowana, jeśli masz nieregularny cykl. Możesz skorzystać z naszego Kalkulatora owulacji.
  • pomiar temperatury podstawowej – temperatura podstawowa to temperatura mierzona po dłuższym okresie spoczynku, zwykle rano po przebudzeniu się. Krótko po owulacji dochodzi do wzrostu temperatury podstawowej o około 0,5 °C, a ta podwyższona temperatura utrzymuje się aż do początku kolejnego cyklu, lub dłużej, jeśli doszło do zapłodnienia komórki jajowej i rozpoczęcia ciąży.
  • testy owulacyjne – dostępne do zakupu w aptekach lub drogeriach, testują obecność hormonu luteinizującego (LH) w moczu. LH pojawia się w moczu tuż przed owulacją i jest silnym wskaźnikiem zbliżającej się owulacji.
  • badania ultrasonograficzne i monitorowanie poziomu hormonów – lekarz może monitorować owulację za pomocą ultrasonografii i jednocześnie pobierać krew do badań poziomu LH i estrogenów. Nieregularna owulacja Nieregularna owulacja nie zawsze musi oznaczać jakieś problemy zdrowotne, jednak jeśli nie udaje ci się zajść w ciążę, a jednocześnie masz nieregularny cykl menstruacyjny, powinnaś omówić to z lekarzem.

Możliwe przyczyny nieregularnej owulacji to:

  • młody wiek – pierwszy rok lub dwa po rozpoczęciu miesiączkowania dziewczynki mają nieregularny cykl menstruacyjny,
  • starszy wiek – przed menopauzą (między 45 a 55 rokiem życia) kobiety zaczynają mieć nieregularny cykl,
  • zbyt niska lub zbyt wysoka waga – nadwaga, ale także niedowaga, mogą powodować niewystarczającą produkcję hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania cyklu menstruacyjnego,
  • ekstremalny stres lub wysiłek fizyczny – obie przyczyny mogą powodować nierównowagę hormonalną,
  • zaburzenia tarczycy – nadmierna lub niewystarczająca produkcja hormonów tarczycy może powodować nierównowagę hormonalną,
  • zespół policystycznych jajników – w tym schorzeniu komórki jajowe dojrzewają w jajnikach, ale nie są uwalniane do jajowodu. Zamiast tego gromadzą się w jajnikach i powodują ich obrzęk oraz tworzenie się torbieli, co prowadzi do bolesnych stanów i niepłodności,
  • nadmierna produkcja prolaktyny – hormon prolaktyna jest produkowany w organizmie w większych ilościach w ciąży (przygotowanie gruczołów mlekowych) i podczas karmienia piersią (stymuluje produkcję mleka). Jednocześnie w tym okresie blokuje owulację. Jeśli hormon ten jest produkowany w organizmie poza ciążą, może powodować niepłodność.

Nieregularna owulacja może utrudniać starania o ciążę, ponieważ trudniej jest zaplanować stosunki płodne. Lekarze zalecają w tym przypadku stosowanie seksu co drugi lub trzeci dzień od 7. dnia cyklu. Jeśli nie jest możliwe zachowanie tego zasady, zaleca się korzystanie na przykład z testów owulacyjnych lub umówienie się z lekarzem, który za pomocą badania ultrasonograficznego i monitorowania poziomu hormonów określi odpowiednią chwilę do zapłodnienia.

Częste pytania dotyczące owulacji

Jak często powinniśmy uprawiać seks, jeśli staramy się zajść w ciążę?

Do zajścia w ciążę wystarczy jeden stosunek w odpowiednim czasie, jednak jeśli chcesz zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, zaleca się uprawianie seksu codziennie lub co drugi dzień w okresie płodnym cyklu menstruacyjnego. Okres płodny trwa od 3 do 6 dni przed owulacją i kończy się w dniu owulacji.

Czy mogę mieć owulację więcej niż raz w miesiącu?

W normalnym cyklu miesiączkowym powinna wystąpić tylko jedna owulacja. W wyjątkowych przypadkach może zostać uwolnionych więcej niż jedno jajeczko, co może prowadzić do bliźniąt dwujajowych (potrójnych itp.).

Czy możliwe jest zajście w ciążę tylko podczas owulacji?

Plemniki mogą przetrwać w jajowodzie od 3 do 6 dni, a jajeczko czeka w jajowodzie na zapłodnienie przez maksymalnie 24 godziny, więc okazja do stosunku płodnego trwa aż przez te 6 dni. 48 godzin po owulacji możliwość zajścia w ciążę praktycznie wynosi zero. Niemniej jednak nie zalecamy korzystania z tego zasady jako formy antykoncepcji, ponieważ czasami nie jest łatwo określić, czy owulacja już miała miejsce, czy nie.

Czy owulacja występuje 14. dnia cyklu?

U kobiet, których cykl menstruacyjny trwa 28 dni, owulacja występuje zwykle 14. dnia cyklu. Jeśli jednak kobieta ma inny czas trwania cyklu, zasada 14. dnia nie ma zastosowania. Okres między owulacją a następną miesiączką trwa 14 dni, ale część cyklu przed owulacją może mieć różną długość.

Czy mogę mieć owulację podczas krwawienia menstruacyjnego?

Raczej nie, ponieważ nawet 5 do 7 dni od początku cyklu, jajeczko nie może być wystarczająco dojrzałe, aby rozpocząć proces owulacji.